number1
14 بهمن 1401 - 21:53

هوای قزوین، آبیک و الوند از وضعیت ناسالم خارج شد

مدیرکل هواشناسی استان قزوین گفت: با توجه به بارندگی‌های این هفته امروز هوای شهرهای قزوین، آبیک و الوند بعد از ۴۶ روز برای نخستین‌بار از وضعیت ناسالم خارج شده و در وضعیت قابل قبول قرار گرفت.

یوسف شیخ‌الملوکی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین، با اشاره به تأثیر بالای بارندگی روزهای اخیر در بهبود وضعیت هوای شهرهای صنعتی و پرترافیک استان قزوین، اظهار داشت: با توجه به بارندگی‌های این هفته امروز هوای شهرهای قزوین، آبیک و الوند بعد از گذشت 46 روز برای نخستین‌بار از وضعیت ناسالم خارج شده و در وضعیت قابل قبول قرار گرفت.

وی اضافه کرد: از 27 آذرماه امسال هوای 3 شهر آبیک، الوند و قزوین همواره در وضعیت ناسالم و یا ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت، اما از امروز شاخص کیفیت هوا در قزوین به 67 پی‌پی‌ام، در الوند به 54 پی‌پی‌ام و در آبیک به 51 پی‌پی‌ام رسیده و بنابراین هوای این 3 شهر صنعتی استان قزوین بعد از مدت‌ها از آلودگی رها شده است.

شیخ‌الملوکی با بیان اینکه اگر شاخص آلایندگی هوا در هر 3 شهر به زیر 50 پی‌پی‌ام برسد، شاهد هوای پاک در این شهرها خواهیم بود، گفت: بر اساس آخرین نقشه‌های پیش‌یابی فردا شاهد وزش باد در برخی ساعات خواهیم بود که می‌تواند به کاهش بیشتر آلایندگی‌ها کمک کند و در ضمن با توجه به وزش باد وقوع کولاک برف در پاره‌ای مناطق به ویژه گردنه‌ها دور از انتظار نیست.

خطر سرمازدگی در کمین محصولات دامی و گلخانه‌ای است

عضو ستاد مدیریت بحران استان قزوین با بیان اینکه در 24 ساعت اخیر آوج و رازمیان با ثبت دمای 9- درجه سانتی‌گراد و 12 درجه‌ سانتی‌گراد سردترین و گرم‌ترین نقاط استان بودند، گفت: از بعدازظهر فردا شنبه 15 بهمن تا دوشنبه با گذر متناوب امواج تراز میانی جو آسمان نیمه‌ابری تا ابری در اغلب مناطق استان قزوین پیش‌بینی می‌شود.

شیخ‌الملوکی افزود: به لحاظ دمایی نیز همچنان استقرار هوای سرد و یخبندان شبانه ادامه خواهد داشت و گلخانه‌داران و دامداری‌ها باید مراقب محصولات گلخانه‌ای، دام و طیور خود بوده و آنها را از خطر سرمازدگی محافظت کنند.

وی ادامه داد: استقرار هوای سرد با توجه به اثر آن در ایجاد پدیده وارونگی هوا به افزایش آلاینده‌های جوی کمک می‌کند، اما با توجه به وزش باد احتمال بازگشت هوای شهرهای صنعتی استان قزوین به وضعیت ناسالم پایین است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1017531