number1
14 بهمن 1401 - 10:35

طرح موضوع قطار سریع‌السیر اصفهان-تهران در جلسه شورای اقتصاد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به دغدغه فعالان بخش خصوصی اصفهان درخصوص آخرین وضعیت قطار سریع‌السیر اصفهان-تهران بیان داشت: موضوع قطار سریع‌السیر در جلسه شورای اقتصاد مطرح شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت شامگاه پنجشنبه در جمع فعالان اقتصادی اصفهان اظهار داشت: منطقه اوراسیا ۹۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد و در آن حجم بالایی از تجارت در جریان است.

وی با اشاره به ظرفیت بالای بازار روسیه برای صادرات محصولات صنعتی ایران بیان کرد: سال گذشته روسیه ۹۰ میلیارد دلار واردات در بخش‌هایی داشته است که صنعت ما در آن بخش‌ها صاحب مزیت است و یک نمونه از آن صنعت کفش است.

افزایش صادرات به روسیه با استفاده از ظرفیت شهر خواهرخوانده اصفهان

فاطمی امین اصفهان را صاحب ظرفیت بسیار بالایی در حوزه صنعتی دانسته و افزود: اصفهان می‌تواند با سن‌پطرزبورگ که به عنوان دو شهر خواهرخوانده با هم‌دیگر تعریف شده‌اند، در حوزه صادرات با روسیه فعالیت‌های جدی انجام دهد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اهمیت تأمین سرمایه از طرف بخش خصوصی عنوان کرد: هرچند نظام مالی ما بانک‌پایه است اما سرمایه‌گذاری از طرف بخش خصوصی بسیار مهم است. 

وی با محدود دانستن ظرفیت نظام بانکی در جهت تامین سرمایه اضافه کرد: تامین سرمایه ثابت از منابع بانکی خیلی قابل اتکا نیست و بانک‌ها بیشتر می‌توانند سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را تامین کنند.

فاطمی امین با اشاره به دغدغه فعالان بخش خصوصی اصفهان در خصوص قطار سریع السیر اصفهان به تهران بیان داشت: موضوع قطار سریع‌السیر در جلسه شورای اقتصاد مطرح شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به رشد سرمایه‌گذاری در ماشین‌آلات بخش صنعت اظهار داشت: تشکیل سرمایه در ماشین‌آلات ۱۵ درصد رشد داشته که بهترین حالت در ۱۵ سال اخیر است.

وی اهمیت تشکیل سرمایه را از رشد اقتصادی بیشتر دانسته و تأکید کرد: رشد سرمایه‌گذاری از رشد تولید نویدبخش‌تر است چراکه نشان از افزایش تولید در سال‌های آینده و افزایش اشتغال است.

افزایش قیمت فولاد ناشی از کاهش تخصیص گاز به واحد‌های فولادی است

فاطمی امین افزایش قیمت فولاد را ناشی از کاهش تخصیص گاز به واحدهای فولادی عنوان کرده و افزود: ما با بحران انباشت گنداله و کاهش تولید آهن اسفنجی در واحدهای فولادی به دلیل اختصاص تنها ۸ درصد از میزان کل گاز مورد نیاز این واحدها مواجه هستیم که همین منجر به افزایش قیمت شده است، امید است با پایان فصل سرما شرایط به حالت عادی بازگردد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به موضوع صنایع تولید لوازم خانگی پرداخته و بیان داشت: از رشد مناسبی در تولید لوازم خانگی برخوردار هستیم و کاهش تقاضای خرید این محصولات با ایجاد امکان صادرات آن‌ها و تامین تسهیلات برای خرید اقساطی این لوازم در حال مرتفع شدن است.

وی کم‌کاری‌های سال‌های گذشته در جهت ایجاد نیروگاه را عامل کمبود برق بیان کرده و افزود: در سال‌های گذشته باید توسعه نیروگاه‌های گازی انجام می‌شده است که انجام نگرفته و در حال حاضر با ایجاد واحدهای نیروگاهی در کنار واحدهای تولید برق خورشیدی در تعامل با وزارت وزارت نیرو در حال تامین کسری برق مورد نیاز است.

فاطمی امین به فواید مالیات اشاره کرده و عنوان داشت: مالیات هم کارکرد تامین درآمد برای دولت و هم کارکرد تنظیم‌گری دارد؛ همچنین می‌تواند منجر به سرمایه‌گذاری در بخش مولد به جای راکد ماندن پول در سپرده‌های بانکی شود و مالیات بر درآمد بهترین نوع مالیات است که باید اجرا شود.

رشد ۷ درصدی در حوزه معدن

وزیر صنعت، معدن و تجارت شرایط کشور در حوزه معدن را امیدوارکننده ارزیابی کرده و عنوان کرد: ما در بخش معدن ۷ درصد رشد داشته‌ایم.

وی با تاکید بر اهمیت اکتشافات در بخش معدن اظهار داشت: اکتشاف مسأله اول بخش معدن است و ۵ هزار مزایده از اول سال در حوزه اکتشافات انجام شده است و ۵ هزار مزایده دیگر تا پایان سال انجام خواهد شد. 

فاطمی امین با طرح موضوع ایجاد ارزش افزوده از مواد معدنی تأکید کرد: از ۶ میلیون هکتار اکتشافات معدنی تنها ۱ میلیون هکتار آن خام‌فروشی است و مابقی در زنجیره ارزش افزوده قرار می‌گیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تفکیک وزارت صنعت‌ و معدن را منتفی دانسته و درخصوص تشکیل سازمان بازرگانی، اضافه کرد: تشکیل سازمان بازرگانی نیز صرفا جنبه تنظیم‌گری دارد.

وی در پایان با رد ایراد وارده بر شناسه کالا بر این مسأله تاکید کرده و بیان داشت: اگر بخواهیم انبارداری و توزیع کالا در کشور کنترل شود این موضوع مانند کد ملی برای شناسایی افراد اهمیت دارد و اجرای آن بسیاری از رانت‌ها و فسادها را از بین خواهد برد.

انتهای پیام/۳۶۴۹/ق/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1016441